Jak sprawdzać umowy z bankami?

Publikacja: 29-02-2012, Otagowane: bank, finanse, pieniądze

Umowy zawierane z bankami mają to do siebie, że napisane są trudnym i fachowym językiem, dlatego większość klientów po prostu nie czyta tego, co podpisuje. To duży błąd, bo podpisanie niekorzystnej dla klienta umowy może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi. Zwłaszcza w przypadku zaciągania kredytów trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy w umowie, nierzadko bowiem zdarza się, że w rzeczywistości koszty obsługi zadłużenia są znacznie wyższe, niż to przedstawiał pracownik banku podczas rozmowy. Oprócz samej umowy, trzeba też dokładnie przestudiować dołączony regulamin i tabelę opłat i prowizji. Kto nie przeczytał dokumentów przed podpisaniem, ma jeszcze na to dwa tygodnie, w trakcie których może odstąpić od niekorzystnej umowy. Po tym okresie zerwanie umowy kredytowej będzie bardzo trudne i najpewniej pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Tyle samo uwagi warto też poświęcić umowie dotyczącej prowadzenia konta osobistego oraz karty kredytowej, bo również w tym przypadku może się okazać, że bank nalicza więcej opłat, o których wcześniej nie wspomniał.

Jak bezpiecznie płacić online

Publikacja: 29-02-2012, Otagowane: inwestycja, zapłata, bank

Coraz więcej transakcji finansowych zawiera się przez internet. Za pośrednictwem sieci można robić zakupy, zarządzać swoim kontem bankowym, płacić rachunki, wysyłać przelewy. Transakcje finansowe online są bardzo wygodne, ale nie zawsze muszą być bezpieczne, warto się więc upewnić, czy podane przy płatnościach informacje nie dotrą do niepowołanych osób. W przypadku banków internetowych zagrożeń jest najmniej, ponieważ systemy są dobrze chronione, a połączenie z bankiem przez cały czas jest szyfrowane. Trzeba tylko pamiętać, aby przed logowaniem sprawdzić, czy wyświetliła się prawdziwa strona banku i co jakiś czas sprawdzać, czy na koncie nie doszło do jakichś podejrzanych transakcji. Nieco gorzej wygląda to w przypadku zakupów internetowych. Jeśli sklep online wymaga podawania danych do konta i hasła do karty, lepiej od razu darować sobie zakupy. Sklep musi przekserować swojego klienta na stronę jego banku i dopiero wtedy można wpisywać swoje dane. Przelew powinien być szyfrowany, o czym będzie informować symbol kłódki w pasku wyszukiwarki.

Rozwód a kredyt

Publikacja: 01-03-2012, Otagowane: kredyt, finanse, pieniądze

Kredyty hipoteczne zwykle zaciągane są na minimum dwadzieścia lat, a przez taki okres czasu wiele się może wydarzyć w życiu kredytobiorcy. W przypadku małżeństw, kredyt na mieszkanie najczęściej zaciągany jest na dwie osoby, jeśli więc para zdecyduje się rozwieść pojawia się problem, co zrobić z zakupioną nieruchomością. Jeżeli para nie ustali inaczej, to nawet po rozwodzie w dalszym ciągu obie strony będą odpowiadać za spłatę kredytu, również w sytuacji, gdy nieruchomość po rozwodzie została przyznana tylko jednej stronie. Innym rozwiązaniem jest odkupienie pozostałej części kredytu przez jednego z małżonków i dokończenie spłaty zadłużenia w pojedynkę. Tu niestety może pojawić się problem, ponieważ jedna osoba może nie mieć wystarczająco dużej zdolności kredytowej, a wtedy bank nie zgodzi się na samodzielną spłatę kredytu. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku, gdy jeden ze współmałżonków przestanie spłacać swoją część rat, drugi współmałżonek zostanie wezwany do uregulowania zobowiązań finansowych wobec banku.

Czy warto inwestować w lokaty progresywne

Publikacja: 01-03-2012, Otagowane: inwestycja, finanse, pieniądze

Od strony czysto finansowej, lokata progresywna, nazywana też lokatą dynamiczną, przynosi mniejsze zyski niż zwykle lokaty bankowe. Jest jednak bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zainwestować swoje oszczędności na co najmniej kilka miesięcy, ale z możliwością odebrania pieniędzy jeszcze przed zakończeniem terminu lokaty. Przy zwykłych lokatach wcześniejsze wycofanie pieniędzy oznacza stratę całego zysku, natomiast przy lokatach progresywnych można w każdej chwili liczyć na odsetki, które do tej pory wypracowały zdeponowane na lokacie pieniądze. W lokatach dynamicznych naliczanie odsetek przebiega zupełnie inaczej. Jeśli bank poda, że lokata progresywna ma oprocentowanie równe 10%, tak naprawdę podane oprocentowanie dotyczy tylko ostatniego miesiąca lokaty, a we wcześniejszych miesiącach odsetki kształtują się na poziomie 1-2 procent i oprocentowanie zwiększa się systematycznie z każdym miesiącem. Zatem gdy ktoś jest pewny, że może swoje oszczędności zamrozić na dłuższy czas, lepszym wyborem będą tradycyjne lokaty z dzienną kapitalizacją.kanban Kiedy przelew - Getin Bank szybkie pożyczki

[1] 2 3     następna
Copyright Strona główna All Rights Reserved.