Kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe zaciąga się zwykle na niezbyt wielkie sumy, od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Składając wniosek o kredyt gotówkowy zwykle nie trzeba podawać we wniosku na jaki cel pożyczona suma pieniędzy będzie wydana, ale wtedy może się zdarzyć, że koszt takiego kredytu będzie wyższy niż w przypadku kredytu na jeden, konkretny cel. Do niedawna mniejsze kredyty gotówkowe były udzielane praktycznie tylko na dowód osobisty, wyłącznie na podstawie złożenia wniosku i zaświadczenia o dochodach, co jednak wiązało się z wysokimi kosztami obsługi, ale dzisiaj takie pożyczki należą już do rzadkości i coraz więcej banków wycofuje podobne oferty. Aby otrzymać kredyt gotówkowy trzeba się wykazać odpowiednią do wysokości kredytu zdolnością finansową. Raty rozkładane są maksymalnie na kilka lat, a im krótszy będzie okres spłaty, tym niższe odsetki trzeba będzie zapłacić. Kredyt gotówkowy można zaciągnąć praktycznie w każdym banku komercyjnym, choć oferty będą się różniły między sobą warunkami spłaty miesięcznych rat.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny zaciąga się na kupno mieszkania. Zwykle są to bardzo wysokie kredyty, na kilkaset tysięcy złotych, a w przypadku drogich nieruchomości nawet na kilka milionów zł. Kredyty hipoteczne mogą być przydzielone na sto procent wartości mieszkania, ale najczęściej banki oczekują od swoich klientów, że będą oni w stanie pokryć chociaż kilka procent całkowitej wartości nieruchomości. W przypadku, gdy kredytobiorca gwarantuje wpłatę wkładu własnego, koszty obsługi kredytu hipotecznego są niższe, ponieważ taki klient w oczach banku jest znacznie bardziej wiarygodny. Ale niezależnie od tego, czy finansowana jest tylko część, czy też całość wartości nieruchomości, bank zawsze będzie żądał zabezpieczenia kredytu, a tym zabezpieczeniem będzie hipoteka, czyli właśnie kupowane mieszkanie. Innymi słowy, do czasu spłacenia kredytu bank jest w pewnym sensie współwłaścicielem zastawionego mieszkania, ponieważ w razie niewypłacalności kredytobiorcy bank ma prawo przejąć mieszkanie. Kredyt hipoteczny przyznawany jest tylko tym osobom, które mają bardzo dobrą zdolność kredytową.

Co to jest zdolność kredytowa?

Pożyczając od banku pieniądze klient zawsze będzie musiał udowodnić, że będzie w stanie spłacać raty co miesiąc, w ustalonej w umowie wysokości i terminie. Oczywiście bankowi nie wystarczy ustne zapewnienie, dlatego u każdego potencjalnego kredytobiorcy dokładnie jest sprawdzana jego zdolność kredytowa. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko wysokość dochodów klienta, ale również jego miesięczne wydatki, dlatego osoba samotna będzie miała wyższą zdolność kredytową niż osoba zarabiająca tyle samo, ale mająca na utrzymaniu kilkuosobową rodzinę. Podobnie działa to w drugą stronę – zaciągając kredyt hipoteczny we dwie osoby podwyższa się zdolność kredytową, a do tego zmniejsza się ryzyko niewypłacalności, bo jeśli jednak osoba straci pracę, to druga nadal będzie mieć swoje dochody. Na wysokość zdolności kredytowej wpływają nawet takie czynniki jak posiadanie karty kredytowej, która automatycznie podwyższa miesięczne wydatki, nawet jeśli klient w ogóle z karty nie korzysta. Od zdolności kredytowej będzie zależeć wysokość kredytu udzielonego przez bank.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny przyznawany jest przedsiębiorcom, którzy chcieliby powiększyć swój majątek trwały. Innymi słowy, jest to kredyt na zakup wyposażenia i sprzętu dla firmy albo na restrukturyzację. Poza wartościami materialnymi, za pieniądze z kredytu inwestycyjnego można kupić dobra niematerialne, jak na przykład koncesje lub licencje. Uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie jest proste i każdy przedsiębiorca musi przygotować dokładną specyfikację projektu i szczegółowy kosztorys. W niektórych przypadkach banki mogą nawet zażądać opracowania krótkiego biznesplanu, który uzasadniałby sens i perspektywy inwestycji. W przypadku kredytu inwestycyjnego kosztowne jest już samo rozpatrzenie wniosku. Każdy klient musi zapłacić co najmniej kilkaset złotych za profesjonalne analizy wykonane przez firmy konsultingowe, do tego nierzadko bank pobiera opłatę za przyjęcie wniosku niezależnie od tego, czy kredyt będzie przyznany, czy nie. Wysoka jest także prowizja kredytu inwestycyjnego, sięgająca nawet kilku procent.mieszkania na ursynowie złoto skup cena pozwy zbiorowe

[1] 2 3     następna
Copyright Strona główna All Rights Reserved.