• Kontakt z właścicielem serwisu

 • Wpisy dla tagu: budżet

  Kapitał obrotowy firmy

  Publikacja: 06-03-2012, Otagowane: firma, budżet, rachunek

  Żeby firma miała szanse prawidłowo funkcjonować, niezbędny jest odpowiedni kapitał obrotowy. Jest to pewna suma pieniędzy, która na wypadek sytuacji kryzysowej będzie stanowić zabezpieczenie finansowe dla przedsiębiorstwa. Krótko mówiąc, kapitał obrotowy pozwala firmie utrzymać potrzebną płynność finansową bez konieczności zaciągania kredytu w banku, co byłoby dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorstwa. Kapitał obrotowy wykorzystuje się na przykład wtedy, gdy trzeba uregulować bieżące wydatki (pensje dla pracowników, opłacanie podatku, zakup towarów potrzebnych do dalszej produkcji), a firma nie uzyskała jeszcze pieniędzy od swoich kontrahentów. Wysokość kapitału obrotowego zależy od wielkości firmy, specyfiki jej działalności oraz jej sytuacji rynkowej. Pieniądze zaliczane do kapitału obrotowego pochodzą z zysków firmy, które są odkładane właśnie na ten cel, może to być również specjalna linia kredytowa, z której korzysta się w razie potrzeby. Nadwyżkę kapitału obrotowego można przeznaczyć na dalsze inwestycje, jeśli wpływy firmy przewyższają wydatki.

  Rachunkowość firmy

  Publikacja: 06-03-2012, Otagowane: firma, budżet, rachunek

  Niezależnie od tego, w jakiej branży działa konkretna firma, jej cel jest zawsze taki sam – przedsiębiorstwo ma wypracować zysk. Wszystkie operacje finansowe firmy muszą być uwzględnione w prowadzonej rachunkowości, dzięki której w każdym momencie można sprawdzić, jak wyglądają finanse przedsiębiorstwa. Rachunkowość musi być prowadzona tak, aby księgowane kwoty pokrywały się ze stanem faktycznym. Zatem rachunkowość firmy musi uwzględniać wszystkie wydatki i wszystkie przychody, a wszelkie nieprawidłowości w rachunkach mogą narazić firmę na kłopoty z prawem. Ponadto, zapisy w księgach rachunkowych muszą mieć potwierdzenie w stosownych dokumentach, czyli fakturach, rachunkach czy umowach między kontrahentami. Rodzaj rachunkowości zależy głównie od wielkości firmy. Do wyboru jest księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów, ryczałt ewidencjonowany albo karta podatkowa. Jeżeli prowadzenie rachunkowości zlecane jest firmie zewnętrznej warto zadbać o zapis w umowie, który odpowiedzialnością za błędy w rozliczeniach obarczy biuro rachunkowe.

  Podatek liniowy

  Publikacja: 08-03-2012, Otagowane: firma, budżet, dochód

  Za pomocą podatku liniowego w Polsce mogą się rozliczać wyłącznie przedsiębiorcy. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się bardzo korzystne, ponieważ stawka podatku obliczana jest stosownie do wysokości dochodów, ale w rzeczywistości nie każdemu przedsiębiorcy opłaca się taka forma podatkowania. Największym minusem podatku liniowego jest brak możliwości korzystania z jakichkolwiek ulg podatkowych (oprócz odliczenia składek zdrowotnych i na ZUS), nie wolno też rozliczać się wspólnie z współmałżonkiem. Z tego względu podatek liniowy najbardziej opłaca się firmom, które mogą się pochwalić bardzo dużymi dochodami – powinny one przekraczać sumę, od której naliczany jest najwyższy, 32-procentowy podatek w rozliczeniach według skali. Chęć rozliczania się według podatku liniowego trzeba złożyć już na początku stycznia albo przy zakładaniu własnej firmy. Jeżeli zaś przedsiębiorca prowadzi kilka działalności gospodarczych, to wybierając podatek liniowy musi w ten sam sposób rozliczać także pozostałe dochody.

  Leasing

  Publikacja: 09-03-2012, Otagowane: zysk, budżet, dochód

  Kiedy firma ma problemy z zaciągnięciem kredytu, a potrzebuje pieniędzy na nowe inwestycje, może skorzystać z opcji leasingu. Leasing to rodzaj dzierżawy, a więc firma biorąca w leasing na przykład samochody dostawcze nie staje się ich właścicielem, a jedynie może z nich korzystać przez cały okres umowy z leasingodawcą. Umowa leasingowa jest korzystna dla obu stron, ponieważ firma nie musi starać się o kredyt, którego koszty obsługi na pewno byłyby wysokie, a firma posiadająca sprzęt do wypożyczenia zarabia na swoich maszynach zamiast pozwalać im stać bezczynnie w magazynie. Całkowity koszt leasingu to poza ratą leasingową opłata wstępna, depozyt gwarancyjny, prowizja dla firmy oraz opłata końcowa. Umowę leasingową można zawierać bezpośrednio między leasingodawcą a leasingobiorcą (leasing bezpośredni) albo sfinalizować transakcję poprzez pośrednika (leasing pośredni). Gdy umowa dobiegnie do końca, leasingobiorca może wykupić pożyczany sprzęt po preferencyjnej cenie, ale nie jest to warunkiem koniecznym umowy.  chwilówka plus na blog.pozyczkabez.pl przeniesienie działalności za granicę
  Copyright Strona główna All Rights Reserved.