• Kontakt z właścicielem serwisu

 • Wpisy dla tagu: firma

  Kapitał obrotowy firmy

  Publikacja: 06-03-2012, Otagowane: firma, budżet, rachunek

  Żeby firma miała szanse prawidłowo funkcjonować, niezbędny jest odpowiedni kapitał obrotowy. Jest to pewna suma pieniędzy, która na wypadek sytuacji kryzysowej będzie stanowić zabezpieczenie finansowe dla przedsiębiorstwa. Krótko mówiąc, kapitał obrotowy pozwala firmie utrzymać potrzebną płynność finansową bez konieczności zaciągania kredytu w banku, co byłoby dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorstwa. Kapitał obrotowy wykorzystuje się na przykład wtedy, gdy trzeba uregulować bieżące wydatki (pensje dla pracowników, opłacanie podatku, zakup towarów potrzebnych do dalszej produkcji), a firma nie uzyskała jeszcze pieniędzy od swoich kontrahentów. Wysokość kapitału obrotowego zależy od wielkości firmy, specyfiki jej działalności oraz jej sytuacji rynkowej. Pieniądze zaliczane do kapitału obrotowego pochodzą z zysków firmy, które są odkładane właśnie na ten cel, może to być również specjalna linia kredytowa, z której korzysta się w razie potrzeby. Nadwyżkę kapitału obrotowego można przeznaczyć na dalsze inwestycje, jeśli wpływy firmy przewyższają wydatki.

  Rachunkowość firmy

  Publikacja: 06-03-2012, Otagowane: firma, budżet, rachunek

  Niezależnie od tego, w jakiej branży działa konkretna firma, jej cel jest zawsze taki sam – przedsiębiorstwo ma wypracować zysk. Wszystkie operacje finansowe firmy muszą być uwzględnione w prowadzonej rachunkowości, dzięki której w każdym momencie można sprawdzić, jak wyglądają finanse przedsiębiorstwa. Rachunkowość musi być prowadzona tak, aby księgowane kwoty pokrywały się ze stanem faktycznym. Zatem rachunkowość firmy musi uwzględniać wszystkie wydatki i wszystkie przychody, a wszelkie nieprawidłowości w rachunkach mogą narazić firmę na kłopoty z prawem. Ponadto, zapisy w księgach rachunkowych muszą mieć potwierdzenie w stosownych dokumentach, czyli fakturach, rachunkach czy umowach między kontrahentami. Rodzaj rachunkowości zależy głównie od wielkości firmy. Do wyboru jest księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów, ryczałt ewidencjonowany albo karta podatkowa. Jeżeli prowadzenie rachunkowości zlecane jest firmie zewnętrznej warto zadbać o zapis w umowie, który odpowiedzialnością za błędy w rozliczeniach obarczy biuro rachunkowe.

  Podatek liniowy

  Publikacja: 08-03-2012, Otagowane: firma, budżet, dochód

  Za pomocą podatku liniowego w Polsce mogą się rozliczać wyłącznie przedsiębiorcy. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się bardzo korzystne, ponieważ stawka podatku obliczana jest stosownie do wysokości dochodów, ale w rzeczywistości nie każdemu przedsiębiorcy opłaca się taka forma podatkowania. Największym minusem podatku liniowego jest brak możliwości korzystania z jakichkolwiek ulg podatkowych (oprócz odliczenia składek zdrowotnych i na ZUS), nie wolno też rozliczać się wspólnie z współmałżonkiem. Z tego względu podatek liniowy najbardziej opłaca się firmom, które mogą się pochwalić bardzo dużymi dochodami – powinny one przekraczać sumę, od której naliczany jest najwyższy, 32-procentowy podatek w rozliczeniach według skali. Chęć rozliczania się według podatku liniowego trzeba złożyć już na początku stycznia albo przy zakładaniu własnej firmy. Jeżeli zaś przedsiębiorca prowadzi kilka działalności gospodarczych, to wybierając podatek liniowy musi w ten sam sposób rozliczać także pozostałe dochody.

  Jak zacząć własny biznes

  Publikacja: 08-03-2012, Otagowane: firma, rachunek

  Przy zakładaniu własnej firmy najważniejszy jest odpowiedni kapitał i pomysł. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na pewny biznes, ponieważ dany rodzaj działalności gospodarczej w jednym miejscu może się okazać strzałem w dziesiątkę, a w drugim w ogóle nie spotka się z zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów. Przed założeniem firmy warto więc zrobić dokładne rozpoznanie określające, na jakie usługi czy towary jest zapotrzebowanie, a w jakiej branży będzie największa konkurencja. Trzeba też uwzględnić fakt, że inne potrzeby mają mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, a jeszcze inne mieszkańcy małych miasteczek. Gdy brakuje pomysłu na własny biznes można skorzystać z franczyzy. W ten sposób nowa firma staje się częścią wielkiej sieci i może korzystać z jej pomysłów biznesowych oraz rozpoznawalnej marki. Umowa franczyzowa polega na wykupieniu licencji, a obowiązkiem właściciela placówki jest dostosowanie się do wymogów odnośnie wystroju wnętrz, umundurowania pracowników i rodzaju oferowanych usług bądź produktów.  detekpol http://drukpol.waw.pl
  Copyright Strona główna All Rights Reserved.