• Kontakt z właścicielem serwisu

 • Wpisy dla tagu: rachunek

  Kapitał obrotowy firmy

  Publikacja: 06-03-2012, Otagowane: firma, budżet, rachunek

  Żeby firma miała szanse prawidłowo funkcjonować, niezbędny jest odpowiedni kapitał obrotowy. Jest to pewna suma pieniędzy, która na wypadek sytuacji kryzysowej będzie stanowić zabezpieczenie finansowe dla przedsiębiorstwa. Krótko mówiąc, kapitał obrotowy pozwala firmie utrzymać potrzebną płynność finansową bez konieczności zaciągania kredytu w banku, co byłoby dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorstwa. Kapitał obrotowy wykorzystuje się na przykład wtedy, gdy trzeba uregulować bieżące wydatki (pensje dla pracowników, opłacanie podatku, zakup towarów potrzebnych do dalszej produkcji), a firma nie uzyskała jeszcze pieniędzy od swoich kontrahentów. Wysokość kapitału obrotowego zależy od wielkości firmy, specyfiki jej działalności oraz jej sytuacji rynkowej. Pieniądze zaliczane do kapitału obrotowego pochodzą z zysków firmy, które są odkładane właśnie na ten cel, może to być również specjalna linia kredytowa, z której korzysta się w razie potrzeby. Nadwyżkę kapitału obrotowego można przeznaczyć na dalsze inwestycje, jeśli wpływy firmy przewyższają wydatki.

  Rachunkowość firmy

  Publikacja: 06-03-2012, Otagowane: firma, budżet, rachunek

  Niezależnie od tego, w jakiej branży działa konkretna firma, jej cel jest zawsze taki sam – przedsiębiorstwo ma wypracować zysk. Wszystkie operacje finansowe firmy muszą być uwzględnione w prowadzonej rachunkowości, dzięki której w każdym momencie można sprawdzić, jak wyglądają finanse przedsiębiorstwa. Rachunkowość musi być prowadzona tak, aby księgowane kwoty pokrywały się ze stanem faktycznym. Zatem rachunkowość firmy musi uwzględniać wszystkie wydatki i wszystkie przychody, a wszelkie nieprawidłowości w rachunkach mogą narazić firmę na kłopoty z prawem. Ponadto, zapisy w księgach rachunkowych muszą mieć potwierdzenie w stosownych dokumentach, czyli fakturach, rachunkach czy umowach między kontrahentami. Rodzaj rachunkowości zależy głównie od wielkości firmy. Do wyboru jest księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów, ryczałt ewidencjonowany albo karta podatkowa. Jeżeli prowadzenie rachunkowości zlecane jest firmie zewnętrznej warto zadbać o zapis w umowie, który odpowiedzialnością za błędy w rozliczeniach obarczy biuro rachunkowe.

  Jak zacząć własny biznes

  Publikacja: 08-03-2012, Otagowane: firma, rachunek

  Przy zakładaniu własnej firmy najważniejszy jest odpowiedni kapitał i pomysł. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na pewny biznes, ponieważ dany rodzaj działalności gospodarczej w jednym miejscu może się okazać strzałem w dziesiątkę, a w drugim w ogóle nie spotka się z zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów. Przed założeniem firmy warto więc zrobić dokładne rozpoznanie określające, na jakie usługi czy towary jest zapotrzebowanie, a w jakiej branży będzie największa konkurencja. Trzeba też uwzględnić fakt, że inne potrzeby mają mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, a jeszcze inne mieszkańcy małych miasteczek. Gdy brakuje pomysłu na własny biznes można skorzystać z franczyzy. W ten sposób nowa firma staje się częścią wielkiej sieci i może korzystać z jej pomysłów biznesowych oraz rozpoznawalnej marki. Umowa franczyzowa polega na wykupieniu licencji, a obowiązkiem właściciela placówki jest dostosowanie się do wymogów odnośnie wystroju wnętrz, umundurowania pracowników i rodzaju oferowanych usług bądź produktów.

  Kredyt na prowadzenie firmy

  Publikacja: 09-03-2012, Otagowane: zysk, rachunek

  Mało kogo stać na całkowite sfinansowanie nowej działalności gospodarczej i zwykle początkujący przedsiębiorca musi się zwrócić o pomoc do banku. Niestety banki dość nieufnie podchodzą do debiutantów na rynku, dlatego uzyskanie kredytu na rozkręcenie firmy nie będzie prostym zadaniem, a pożyczka z banku najczęściej będzie się wiązała z wysokimi kosztami. Nieufność banku wynika stąd, że kompletnie nie wiadomo, jak nowa firma poradzi sobie na rynku i czy w ogóle będzie w stanie wypracować jakiekolwiek zyski. Pomocny może być dobrze przygotowany biznesplan i wkład własny, pokrywający część inwestycji. Kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej z reguły są udzielane na niewielkie sumy i na krótki okres czasu. Dużo łatwiej mają firmy o ugruntowanej pozycji. W tym przypadku bank wie, z kim ma do czynienia, dlatego uzyskanie kredytu na rozwój firmy nie będzie obarczone aż tyloma restrykcjami. Niemniej jednak kredyty udzielane przedsiębiorcom należą do tych najwyżej oprocentowanych i są z reguły obarczone większym ryzykiem.  Copyright Strona główna All Rights Reserved.